Silahsızdan Silahlıya Fark Eğitimi

Eğitim programımızla var olan silahsız sertifikanızı veya kimlik kartınızı silahlı özel güvenlik kimlik kartına çevirebilirsiniz.

Daha önceden silahsız güvenlik sertifikası olan adaylarımızın bu eğitim programımızı alarak katılarak kimliklerini silahlı özel güvenlik olarak yenileyebilirler. Silahlı özel güvenlik olmak için 21 yaş kriterini doldurmuş olmak gerekme ve en az lise mezunu şartı aranmaktadır.

Toplamda 20 saatlik fark eğitim programımız 4 gün süresinde tamamlanmaktadır.

Verilen eğitimi kapsamında; genel bilgi aktarımı, silah tanıtımı, nişan alma, tetik ezme, şarjör doldurma , taşıma hakkının kazanılması, yönetmeliklerin incelenmesi ve ruhsat hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sunulmaktadır.

Eğitim programı süresince tüm soru ve sorunlarınıza doğrudan deneyimli eğitmenler aracılığı ile cevap bulabilecek ve kendinizi eğitim süreciniz boyunca geliştirebileceksiniz.

Eğitimin tamamlanmasının ardından, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılan 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları uygulamalı atış sınavı ile sınavlarını tamamlamaktadır. Özel güvenlik sınavına katılan adaylarımıza, özel güvenlik şube müdürlüğü ve Valilik onaylı yenilenmiş silahlı özel güvenlik sertifikası verilmektedir.

Bu eğitim programı ile;

  • Mesleki ders konuları ve silah bilgileri tazelenir.
  • Atış eğitimleri ile teorik bilgiler desteklenir.
  • Silah bilgisi ile ilgili kanunlardaki mevzuat hakkında bilgi edinmeleri sağlanır.

 

Eğitim atışlarımız esnasında İlkyardım uzmanı kurum doktorumuz, atış yapacağımız poligonda tüm atış boyunca hazır beklerken, atış güvenliği ve kişi sağlığı ön planda tutulur. Eğitimlerimiz atışın gerçekleşeceği poligon ortamında uzmanlarımızın kontrolünde gerçekleşir.

 

Eğitim Programımız

Silah mekaniği, silah temizliği ve bakımı, etkili atış becerisi kazandırma ve güvenlik açısından dikkat edilecek hususlar

Sık Sorulan Sorular

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Silahsız Özel Güvenlik Eğitim için; en az ortaokul mezunu olup 18 yaşını doldurmuş olmak, silahlı Özel Güvenlik Eğitim için; en az lise mezunu olup 21 yaşını doldurmuş olmak.
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsa bile Devletin Şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak.
  • Özel Güvenlik Görevlisi olmaya engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü olmamak.
  • Özel Güvenlik Temel Eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
  • Güvenlik soruşturması olumlu olmak
Özel güvenlik hizmetlerinde istihdam edilen ve kimlik kartını aldığı tarihten itibaren 5 yıllık süresi dolan özel güvenlik personeli 5188 sayılı yasa gereğince yenileme eğitimi almak zorundadırlar. Silahlı Yenileme Eğitimi yaklaşık olarak 8 gün sürmektedir.
1 Adet Özel Güvenlik Kimlik Kartı veya Sertifika Fotokopisi 1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 1 Adet İkametgah Kağıdı 1 Adet Sabıka Kaydı 1 Diploma Aslı ve Fotokopisi 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (Beyaz Zemin) 1 Adet Sağlık Raporu (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan “Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur” yazılı sağlık raporu)
Kimlik kartı işlemleri İl Emniyet Müdürlüklerince yapıldığından, müracaatta bulunulan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.
Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 5 ile 10 gün arasında değişim gösteren bir sürede yenilenmiş özel güvenlik sertifikası kurumumuzca tarafınıza verilecektir.
Hayır, tekrar ruhsat harcı yatırmayacaksınız. Ancak, kimlik kartı silahlıya çevrileceği için devlet hastanelerinden “silahlı özel güvenlik görevlisi olur ve/veya ateşli silah taşımasında ve bulundurmasında sakınca yoktur” ibareli sağlık raporu alınması gerekmektedir.
Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler özel güvenlik eğitimini Bakanlığımız tarafından faaliyet izin belgesi verilmiş bir özel güvenlik eğitim kurumundan alabilirler. Hatta özel güvenlik yenileme eğitimini özel güvenlik temel eğitimi aldıkları eğitim kurumunun dışında farklı bir kurumdan da alabilirler. Ancak eğitim aldıkları kurum hangi ilde bulunuyorsa özel güvenlik sınavına da bu ilde girmek zorundadırlar.
Silahsız özel güvenlik sertifikası veya kimlik kartı aldıktan sonra silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak istendiğinde herhangi bir özel güvenlik eğitim kurumunda 20 saat silah bilgisi ve atış eğitimi alınarak eğitim sonrasında yapılacak olan sınavda başarılı olmak kaydıyla silahlı özel güvenlik sertifikası ve özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alınabilmektedir.
Daha önce Özel Güvenlik Sertifikası almış veya Silahlı–Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı olan Özel Güvenlikler, kimlik sürelerinin bitmesine en az 6 ay, en fazla 1 yıl kala Silahlı-Silahsız Yenileme Özel Güvenlik Kursu alaak yenileyebilirler.
Sonuçlar temel ve yenileme sınavından 3 hafta sonra açıklanır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sertifikanız en geç 1 aya kadar hazır olacaktır. Sertifikanızı bizden alındıktan sonra İl Emniyet Müdürlüğüne ya da İl Jandarma Komutanlığın tarafından yapılacak olan ortalama 1 aylık Güvenlik soruşturmanız sürmektedir. Soruşturma sonucunda Özel Güvenlik Kimlik Kartınız belirtmiş olduğunuz ikametgah adresinize posta yoluyla gelecektir.

Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için Uzmanlarımızla İletişime Geçebilirsiniz.

Silahsızdan Silahlıya Fark Eğitimi

×

Acr Eğitim ve Güvenlik Hizmetleri

× WhatsApp